Újabb anyahajót küld az USA Izrael támogatására
Az amerikai légierő azt is bejelentette, hogy F-15-ös, F-16-os és A-10-es vadászrepülőgépekből álló századokat telepít a Földközi-tenger térségébe.
Egyre nagyobb az amerikai katonai jelenlét a Közel-Keleten.
Az amerikai légierő újabb F-16-osai érkeztek a Közel-Keletre, a térségben lévő amerikai erőket fenyegető veszélyek egyre nagyobbak – közölte az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága, a térségben lévő amerikai erőket fenyegető veszélyek egyre nagyobbak. A New Jersey-i Légi Nemzeti Gárda 119. Expedíciós Vadászrepülő Századának az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának (CENTCOM) régiójába való érkezése hat századra növeli a légierő közel-keleti vadászrepülőgép-állományát.
Az utóbb hetekben a Közel-Keleten lévő amerikai támaszpontok ellen az Iránnal szövetséges milíciacsoportok több támadást is indítottak, ami magában hordozza az Izrael és a Hamász közötti háború az egész régióra kiterjedő eszkalálódását. Az újabb vadászrepülő-század térségbe küldése „rugalmas lehetőségeket biztosít a koalíciós vezetők számára, akik a Közel-Kelet egész területén irányítják a légi műveleteket, beleértve a rendkívüli helyzetekre való reagálási képességeket és az elrettentő erőt” – áll a Légierő Központ (AFCENT) közleményében. Az F-16-osok pontos állomásozási helyét nem hozták nyilvánosságra.
Az AFCENT jelenleg három F-16-os századot, két A-10-es századot és egy F-15E századot üzemeltet a térségben
„számos stratégiai légiszállítási, légi utántöltő, valamint felderítési platform mellett” – áll a közleményben. Hozzátették az amerikai tisztviselők fontolgatják további katonai erők telepítését a térségbe.
A Pentagon által megerősített legutóbbi, az amerikai erők elleni közel-keleti támadás október 23-án történt, és az Al Tanf helyőrség ellen irányult, amely délkelet-szíriába fekszik, az Egyesült Államoknaknak jelenleg mintegy 900 katonája van Szíriában.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai légierő azt is bejelentette, hogy F-15-ös, F-16-os és A-10-es vadászrepülőgépekből álló századokat telepít a Földközi-tenger térségébe.
Október 19-én a Pentagon közölte, hogy a Vörös-tengeren tevékenykedő USS Carney romboló lelőtte az Irán által támogatott Houthi lázadók által indított négy szárazföldi támadó cirkálórakétát és több drónt, amelyek Izrael felé tartottak. Washington a USS Gerald R. Ford repülőgép-hordozót is a Földközi-tenger keleti részére vezényelte, hogy megakadályozza a konfliktus további eszkalálódását. A Ford négy vadászrepülőszázadot és más repülőgépeket hordoz, és cirkálórakétákat szállító hadihajók kísérik. A USS Bataan, amely mintegy 2400 tengerészgyalogost, valamint vadászgépeket és helikoptereket szállít, a Pentagon szerint szintén Izrael felé tart.
A USS Dwight D. Eisenhower repülőgép-hordozó a tervek szerint a Földközi-tenger keleti részén csatlakozott volna a Fordhoz, de most átirányították a CENTCOM-hoz. A USS Eisenhower és a kísérő hadihajók pedig éppen az Atlanti-óceánon haladnak át, ugyanakkor az amerikai tisztviselők nem hozták nyilvánosságra a hajók végső célállomását.
***
Nyitókép: U.S. Central Command
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.
Az izraeli Moszad egyik legösszetettebb titkos művelete, amelyet több mint tíz éven át terveztek, 2024 szeptemberében lépett működésbe.